Folders |
2012 Heat Sheets - SEC Outdoor ChampionshipsPublished by
Click on the link above for a pdf of the heat sheets Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/10/2012 09:38 AM
SEC Outdoor Track & Field Championships - 5/10/2012 to 5/13/2012
Bernie Moore Track Stadium, Baton Rouge, LA
Meet Program
Event 25 Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
2 Lucie Ondraschkova JR Georgia 14.55
4 Sarah Graham FR South Caroli 14.99
6 Mary Nall SO Mississippi 15.51
Section 2 Timed Finals
2 Kaitlyn Moreau FR LSU 14.29
4 Makeba Alcide JR Arkansas 13.96
6 Fabia McDonald SO Mississippi 14.05
8 Erica Bougard FR Miss State 13.96
Section 3 Timed Finals
2 Brittany Harrell SO Florida 13.84
4 Kaylon Eppinger SR Alabama 13.62
6 Alexandria Gochenour FR LSU 13.93
8 Keisha Wallace JR Miss State 12.97
Event 25 Heptathlon: #2 Women High Jump
===============================================================================
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Mary Nall SO Mississippi 1.52m
2 Sarah Graham FR South Caroli 1.64m
3 Erica Bougard FR Miss State 1.66m
4 Kaitlyn Moreau FR LSU NH
5 Keisha Wallace JR Miss State NH
6 Alexandria Gochenour FR LSU 1.57m
7 Fabia McDonald SO Mississippi 1.68m
8 Brittany Harrell SO Florida 1.72m
9 Kaylon Eppinger SR Alabama 1.65m
10 Makeba Alcide JR Arkansas 1.72m
11 Lucie Ondraschkova JR Georgia 1.62m
Event 25 Heptathlon: #3 Women Shot Put
===============================================================================
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Fabia McDonald SO Mississippi 11.12m
2 Brittany Harrell SO Florida 11.67m
3 Makeba Alcide JR Arkansas 12.42m
4 Keisha Wallace JR Miss State ND
5 Kaylon Eppinger SR Alabama 11.45m
6 Mary Nall SO Mississippi ND
7 Sarah Graham FR South Caroli 8.86m
8 Kaitlyn Moreau FR LSU ND
9 Erica Bougard FR Miss State 10.17m
10 Lucie Ondraschkova JR Georgia 11.23m
11 Alexandria Gochenour FR LSU 11.08m
Event 25 Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
3 Fabia McDonald SO Mississippi 25.38
4 Sarah Graham FR South Caroli 27.15
5 Mary Nall SO Mississippi NT
6 Lucie Ondraschkova JR Georgia 25.68
7 Kaylon Eppinger SR Alabama 25.45
Section 2 Timed Finals
3 Alexandria Gochenour FR LSU 25.18
4 Makeba Alcide JR Arkansas 25.20
5 Kaitlyn Moreau FR LSU 25.03
6 Erica Bougard FR Miss State 24.50
7 Brittany Harrell SO Florida 25.26
8 Keisha Wallace JR Miss State 24.68
Event 26 Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Tevarus Christian SR Miss State NT
2 Garrett Scantling FR Georgia 11.34
3 Cory Holman SR Georgia 10.99
4 Auston Chen FR Arkansas 10.88
6 Terry Prentice SR Arkansas 11.11
7 Gunnar Nixon FR Arkansas NT
8 Michael Ayers SR Georgia 11.02
9 Kevin Lazas SO Arkansas 10.98
Event 26 Decathlon: #2 Men Long Jump
===============================================================================
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Michael Ayers SR Georgia 7.19m
2 Garrett Scantling FR Georgia 6.99m
3 Terry Prentice SR Arkansas 7.42m
4 Kevin Lazas SO Arkansas 7.51m
5 Auston Chen FR Arkansas 7.33m
6 Tevarus Christian SR Miss State ND
7 Gunnar Nixon FR Arkansas ND
8 Cory Holman SR Georgia 7.42m
Event 26 Decathlon: #3 Men Shot Put
===============================================================================
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Tevarus Christian SR Miss State ND
2 Michael Ayers SR Georgia 12.89m
3 Garrett Scantling FR Georgia 13.59m
4 Gunnar Nixon FR Arkansas ND
5 Terry Prentice SR Arkansas 12.96m
6 Auston Chen FR Arkansas 13.93m
7 Kevin Lazas SO Arkansas 14.06m
8 Cory Holman SR Georgia 13.39m
Event 26 Decathlon: #4 Men High Jump
===============================================================================
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Michael Ayers SR Georgia 1.89m
2 Kevin Lazas SO Arkansas 1.97m
3 Gunnar Nixon FR Arkansas NH
4 Garrett Scantling FR Georgia 2.07m
5 Tevarus Christian SR Miss State NH
6 Cory Holman SR Georgia 2.01m
7 Terry Prentice SR Arkansas 1.97m
8 Auston Chen FR Arkansas 1.76m
Event 26 Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
2 Gunnar Nixon FR Arkansas NT
3 Auston Chen FR Arkansas 50.36
4 Cory Holman SR Georgia 50.20
5 Michael Ayers SR Georgia 53.30
6 Tevarus Christian SR Miss State NT
7 Garrett Scantling FR Georgia 52.29
8 Terry Prentice SR Arkansas 51.33
9 Kevin Lazas SO Arkansas 51.88
Event 3 Women 200 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Stadium: 22.47 2004 Muna Lee, LSU
SEC Meet: 22.35 1999 Debbie Ferguson, Georgia
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
3 Kelsey McCorkle SR South Caroli 23.78
4 Takeia Pinckney SO LSU 24.18
5 Camilla Armstead SO Alabama 23.74
6 Latoya McDermott JR LSU 24.22
7 Brittany Jones SR Tennessee 23.27
8 Regina George JR Arkansas 23.20
Heat 2 Prelims
3 Kimberlyn Duncan JR LSU 22.55
4 Julie Nunn FR Kentucky NT
5 Ashley Harris SR Tennessee 24.03
6 Alishea Usery SR Florida NT
7 Vashti Bandy SO South Caroli 23.96
8 Kai Selvon SO Auburn 23.52
9 Jasmine Williams JR Mississippi 23.67
Heat 3 Prelims
3 Keilah Tyson FR Kentucky 23.68
4 Darshay Davis SO Florida 23.03
5 Kia Jackson JR Tennessee 24.13
6 Martinique Octave JR Tennessee 23.95
7 Melekia Simpson JR South Caroli 25.12
8 Tiffany Hines SO Arkansas 23.51
Heat 4 Prelims
3 Asia Delaney JR South Caroli 24.59
4 Nivea Smith SR Auburn 23.32
5 Gwendolyn Flowers JR Arkansas 23.69
6 Semoy Hackett SR LSU 23.14
7 Toshika Sylvester SO LSU 23.80
8 Tamyah Pipkin FR Kentucky 24.16
Event 4 Men 200 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Stadium: 19.98 1998 Justin Gatlin, Tennessee
SEC Meet: 19.86 2002 Justin Gatlin, Tennessee
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
3 Jarael Nelvis SO Tennessee 20.83
4 Marek Niit JR Arkansas 21.43
5 Damiere Byrd FR South Caroli 21.21
6 Reginald Juin SO Tennessee 21.45
7 Marcus Rowland JR Auburn 20.79
8 Harry Adams JR Auburn 20.10
9 Dushane Farrier SO Alabama 21.20
Heat 2 Prelims
3 Jeremy Hardy FR Auburn 21.26
4 Keyth Talley SR LSU 20.91
5 Shermund Allsop SO LSU 20.92
6 Leonardo Seymore JR Florida 20.71
7 Dedric Dukes FR Florida 20.65
8 Chris Walker FR South Caroli 21.36
9 Joseph Fisher FR Auburn 22.06
Heat 3 Prelims
3 Aaron Ernest FR LSU 20.79
4 Arnez Hardnick JR Tennessee 21.25
5 Keenan Brock SO Auburn 20.47
6 Dwayne Extol SO Alabama 20.99
7 Chris Royster SO South Caroli 20.91
8 Clay Porter SO Auburn 21.86
9 Eric Winfrey FR South Caroli 21.37
Heat 4 Prelims
3 Eric Harris SO Georgia 21.23
4 Bradley Shields FR Mississippi 21.54
5 Ben Mason JR Kentucky 21.39
6 Michael DeHaven SR Auburn 20.90
7 Jamol James FR Tennessee 21.04
8 Waymon Storey SO Georgia 20.79
9 Isiah Young JR Mississippi 20.33
Event 7 Women 800 Meter Run
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Stadium: 2:01.15 1984 Joetta Clark, Tennessee
SEC Meet: 2:01.00 2004 Tiffany McWilliams, Mississippi St.
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
1 Samantha Learch SR Arkansas 2:07.82
2 Ty-Vonna Johnson SO Tennessee 2:13.09
3 Elizabeth Altizer SR Tennessee 2:13.25
4 Cory McGee SO Florida 2:05.98
5 Megan Malasarte SO Georgia 2:06.05
6 Nijgia Snapp JR Tennessee NT
7 Amirah Johnson FR Tennessee 2:22.77
8 Mandy Perkins JR Florida 2:07.79
Heat 2 Prelims
1 Patavia Lowery SO Tennessee 2:14.24
2 Aubrielle Wright SO Alabama 2:14.44
3 Samantha Levin FR LSU 2:07.73
4 Tia Leake SO Mississippi 2:11.15
5 Martine Borge JR Arkansas 2:06.54
6 Kanisha Carey JR Miss State 2:12.05
7 Charlene Lipsey JR LSU 2:02.91
Heat 3 Prelims
1 Kianna Ruff SO Tennessee 2:06.32
2 Charity Honeycutt JR Tennessee 2:13.53
3 Julia Petree FR Tennessee 2:15.37
4 Allison Peare SO Kentucky 2:07.76
5 Chanelle Price SR Tennessee 2:03.36
6 Samantha Berggren FR Auburn 2:12.25
7 Brittney Jackson SO Tennessee 2:09.62
Event 8 Men 800 Meter Run
===============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Stadium: 1:45.17 2002 Otukile Lekote, So. Carolina
SEC Meet: 1:45.27 2002 Otukile Lekote, South Carolina
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
1 Tyler Cardillo FR Florida 1:48.85
2 Isaiah Hilton FR South Caroli 1:56.48
3 Anthony Lieghio JR Arkansas 1:49.25
4 Nick Kaiser FR Tennessee 1:52.14
5 Antonio Carter FR Tennessee 1:53.68
6 Daniel Grass JR Georgia 1:50.73
7 Trent Halasek SR Kentucky 1:51.35
8 Kane Grimster FR Auburn NT
Heat 2 Prelims
1 Howard Shepard JR LSU 1:48.47
2 Joe Franklin SR Tennessee 1:51.72
3 Daniel Wehunt JR Florida 1:51.58
4 Duncan Phillips SR Arkansas 1:49.81
5 Drew Butler SO Arkansas 1:49.43
6 Luc Lawrence SO Florida 1:54.78
7 Kevin Keating FR South Caroli 1:54.65
Heat 3 Prelims
1 Terrell Mickens JR Alabama 1:55.32
2 Robert Scharold SO Kentucky 1:51.90
3 Keffri Neal FR Kentucky 1:50.67
4 Jonathan Hardin FR Auburn 1:54.62
5 Aaron Evans SR Georgia 1:49.36
6 Patrick Rono FR Arkansas 1:48.85
7 Steve Shoto FR Miss State 1:51.43
Heat 4 Prelims
1 Oliver Blake SR Alabama 1:57.02
2 Garrek Thompson JR Tennessee 1:53.64
3 Matt Hillenbrand SO Kentucky 1:51.07
4 Keith Griffith SO LSU NT
5 Leoman Momoh JR Arkansas 1:49.17
6 John Mitchell JR Florida 1:49.20
7 Quincy Downing FR LSU 1:50.76
8 Thomas Gaither FR South Caroli 1:53.66
Event 13 Women 10000 Meter Run
===============================================================================
Stadium: 33:28.27 1987 Patty Murray, Western Illinois
SEC Meet: 32:42.95 2011 Liz Costello, Tennessee
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Kaitlin Flattmann FR Arkansas NT
2 Dominique Scott FR Arkansas 33:54.95
3 Florence Ngetich SO Florida 33:44.64
4 Abbie Robinson SR Georgia NT
5 Alissa Fisher FR Auburn 36:44.54
6 Palee Myrex SO Alabama NT
7 Morgan Van Gorder SR Georgia 35:13.35
8 Erin Fondren FR Auburn NT
9 Jodie McGuff FR Miss State NT
10 Callie Cooper JR Florida 35:17.85
11 Sarah Gilmore JR Alabama NT
12 Kristie Krueger JR Georgia NT
13 Elizabeth Briasco SO Auburn NT
Event 14 Men 10000 Meter Run
===============================================================================
Stadium: 28:32.10 2002 Boaz Cheboiywo, Eastern Michigan
SEC Meet: 28:23.01 2008 Tyson David, Alabama
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Lane Boyer SR Arkansas 29:29.52
2 Josh Izewski JR Florida 29:51.70
3 Cameron Efurd JR Arkansas 29:57.93
4 Luke Baker SO Georgia 30:00.64
5 Eric Fernandez JR Arkansas 30:05.51
6 J P Hackney SR Georgia 30:37.18
7 JL Hines FR Florida 30:47.73
8 Kyle James JR Georgia 30:52.95
9 Eddie Garcia FR Florida 31:12.58
10 Brian Detweiler JR Georgia NT
11 Samuel Mueller SO Auburn NT
12 Griffin Jaworski FR Auburn NT
13 Austin Duckworth JR Alabama NT
14 Solomon Haile SO Arkansas NT
15 Mark Parrish SO Florida NT
16 Stacey Eden SO Kentucky NT
17 Nathan Corder JR Alabama NT
18 Brandon Lord SO Georgia NT
19 Adam Lenz SR Miss State NT
20 Stephen Derlath FR Tennessee NT
21 Philip Johnson JR Miss State NT
22 Walter Luttrell JR Kentucky NT
23 Chris Bodary SR Tennessee NT
Event 17 Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Stadium: 54.85 2002 Lashinda Demus, So. Carolina
SEC Meet: 54.50 2004 Lashinda Demus, South Carolina
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
3 Amber Allen SO South Caroli 59.66
4 Taryn Hartfield FR Mississippi 1:02.62
5 Shiara Robinson SO Kentucky 1:00.85
6 Shani Chandler SO Alabama 59.04
7 Paige Morton JR Florida 1:00.77
8 Ellen Wortham SR Tennessee 55.93
Heat 2 Prelims
3 Ocian Archer FR Miss State 1:01.44
4 Ugonna Ndu JR Florida 57.59
5 Amani Bryant JR Florida 1:00.25
6 Bianca Blair SR Tennessee 1:00.68
7 Tamera Harris FR South Caroli 1:01.25
8 Brittany Hyter SR Arkansas 58.71
Heat 3 Prelims
3 Devinn Cartwright FR Kentucky 1:02.46
4 Sofia Hellberg-Jonsen JR Mississippi 58.99
5 Monique Harris JR Florida 1:01.17
6 Brittany Covington SO Miss State 1:00.77
7 Cassandra Tate SR LSU 57.06
8 Ashley Usery SR Florida 59.72
Event 18 Men 400 Meter Hurdles
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Stadium: 48.16 2002 Rickey Harris, Florida
SEC Meet: 48.29 2005 Kerron Clement, Florida
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
3 Kyle Dunn FR Arkansas 51.26
4 William Wynne JR Florida 54.87
5 Drew Branch FR Georgia 51.62
6 Travis Southard SO Arkansas 52.85
7 Emanuel Mayers SR Miss State 50.32
8 Brian Word SO Mississippi 53.06
9 Cameron Holt FR Auburn 53.96
Heat 2 Prelims
3 Michael Williams FR Tennessee 53.87
4 Caleb Cross JR Arkansas 50.43
5 Robert Semien FR Mississippi 55.68
6 James Thurn SR LSU 52.34
7 Juan Stenner FR South Caroli 51.76
8 Nathan Arnett JR Miss State 51.26
9 Brandon Bagley SO Kentucky 53.53
Heat 3 Prelims
3 Andrew Pennington SR Arkansas 52.31
4 Courtney Edwards SO LSU 53.66
5 Carson Blanks SR Mississippi 50.70
6 Terry Benson SR Tennessee 51.79
7 Phillip Adams SR Georgia 50.99
8 Nejmi Burnside SO South Caroli 53.74
Event 25 Heptathlon: #5 Women Long Jump
===============================================================================
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Kaylon Eppinger SR Alabama 5.65m
2 Fabia McDonald SO Mississippi 5.84m
3 Makeba Alcide JR Arkansas 5.83m
4 Erica Bougard FR Miss State 6.06m
5 Kaitlyn Moreau FR LSU 5.20m
6 Brittany Harrell SO Florida 5.88m
7 Mary Nall SO Mississippi ND
8 Sarah Graham FR South Caroli 4.84m
9 Alexandria Gochenour FR LSU 5.60m
10 Lucie Ondraschkova JR Georgia 5.89m
11 Keisha Wallace JR Miss State 5.90m
Event 25 Heptathlon: #6 Women Javelin Throw
===============================================================================
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Sarah Graham FR South Caroli ND
2 Brittany Harrell SO Florida 38.93m
3 Kaitlyn Moreau FR LSU ND
4 Alexandria Gochenour FR LSU 37.58m
5 Makeba Alcide JR Arkansas 34.08m
6 Fabia McDonald SO Mississippi 40.39m
7 Erica Bougard FR Miss State 30.80m
8 Mary Nall SO Mississippi 39.61m
9 Keisha Wallace JR Miss State 30.29m
10 Kaylon Eppinger SR Alabama 38.97m
11 Lucie Ondraschkova JR Georgia 39.06m
Event 26 Decathlon: #6 Men 110 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
2 Kevin Lazas SO Arkansas 15.13
4 Michael Ayers SR Georgia 15.43
6 Auston Chen FR Arkansas 15.47
8 Tevarus Christian SR Miss State NT
Section 2 Timed Finals
2 Garrett Scantling FR Georgia 14.93
4 Cory Holman SR Georgia 14.05
6 Gunnar Nixon FR Arkansas 14.60
8 Terry Prentice SR Arkansas 14.28
Event 26 Decathlon: #7 Men Discus Throw
===============================================================================
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Cory Holman SR Georgia 31.90m
2 Kevin Lazas SO Arkansas 40.88m
3 Michael Ayers SR Georgia 39.87m
4 Tevarus Christian SR Miss State ND
5 Terry Prentice SR Arkansas 38.08m
6 Auston Chen FR Arkansas 45.10m
7 Garrett Scantling FR Georgia 36.81m
8 Gunnar Nixon FR Arkansas ND
Event 26 Decathlon: #8 Men Pole Vault
===============================================================================
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Garrett Scantling FR Georgia 4.55m
2 Auston Chen FR Arkansas 4.00m
3 Terry Prentice SR Arkansas 4.30m
4 Cory Holman SR Georgia 4.45m
5 Tevarus Christian SR Miss State NH
6 Gunnar Nixon FR Arkansas NH
7 Kevin Lazas SO Arkansas 5.00m
8 Michael Ayers SR Georgia 4.88m
Event 26 Decathlon: #9 Men Javelin Throw
===============================================================================
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Terry Prentice SR Arkansas 45.10m
2 Kevin Lazas SO Arkansas ND
3 Tevarus Christian SR Miss State ND
4 Michael Ayers SR Georgia 54.50m
5 Cory Holman SR Georgia 44.05m
6 Gunnar Nixon FR Arkansas ND
7 Auston Chen FR Arkansas 47.11m
8 Garrett Scantling FR Georgia 58.03m
Event 37 Women Hammer Throw
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
Stadium: 220-06 2002 Jamie Moton, Clemson
SEC Meet: 71.78m 2006 Jenny Dahlgren (235-6), Georgia
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Anna McCloskey FR Auburn 45.62m
2 Nia Barnes FR Alabama 49.27m
3 Stacee Roberts SR South Caroli 49.72m
4 Laquoya Kelly SR Tennessee 52.22m
5 Jazmin Miller JR Mississippi 52.52m
6 Megan Rayford FR Miss State 41.80m
7 Jasmine Williams SR Alabama 50.66m
8 Kathryn Stowers SO Alabama 51.19m
9 Breanna Radford JR South Caroli 51.89m
10 Katie Vuckovich SR South Caroli 43.05m
11 Victoria Nwadiogbu SO Auburn 48.88m
Flight 2 Finals
1 Brieanna Kennedy SR LSU 62.56m
2 Karen Henning SO LSU 60.11m
3 Jessie Harrison JR Tennessee 54.95m
4 Favian Cowards SR Miss State 60.84m
5 Amethyst Holmes JR Alabama 58.12m
6 Nikola Lomnicka SR Georgia 61.36m
7 Denise Hinton SO LSU 58.34m
8 Angelica Howard SR Alabama 57.26m
9 Samia Stokes SR LSU 52.95m
Event 38 Men Hammer Throw
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
Stadium: 253-08 2002 Andreas Haklits, Georgia
SEC Meet: 73.38m 2002 Andras Haklits (247-4), Georgia
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Charodd Richardson FR Alabama 48.59m
2 Deon McAdoo FR Tennessee 50.71m
3 David Levin FR Florida 51.64m
4 Marcus Popenfoose SO Auburn 52.74m
5 Frederick Suhrsted SO South Caroli 44.80m
6 Charond Richardson FR Alabama 45.56m
Flight 2 Finals
1 Andrew Seay FR South Caroli 53.91m
2 Andrew Evans SO Kentucky 53.45m
3 Drew Thomas JR Tennessee 57.22m
4 David Triassi JR Florida 58.09m
5 Jeremy Postin JR Florida 70.73m
6 Jeremy Tuttle FR LSU 57.53m
7 Justin Welch SO Georgia 63.05m
8 Stephen Saenz SO Auburn 58.27m
9 Michael Lauro SR LSU 64.66m
Event 1 Women 100 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Stadium: 11.05 2012 Kimberlyn Duncan, LSU
SEC Meet: 11.03 2006 Kerron Stewart, Auburn
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 Alycia Prior FR Auburn 11.67
3 Melekia Simpson JR South Caroli 12.16
4 Keilah Tyson FR Kentucky 11.48
5 Nivea Smith SR Auburn 11.62
6 Semoy Hackett SR LSU 11.16
7 Kia Jackson JR Tennessee 11.41
8 Vashti Bandy SO South Caroli 11.83
Heat 2 Prelims
2 Darshay Davis SO Florida 11.33
3 Tiffany Hines SO Arkansas 11.53
4 Jasmine Williams JR Mississippi 11.61
5 Takeia Pinckney SO LSU 11.36
6 Alishea Usery SR Florida NT
7 Ashley Cruder SR Auburn 11.67
8 Tamyah Pipkin FR Kentucky 11.82
Heat 3 Prelims
2 Toshika Sylvester SO LSU 11.62
3 Sarah Thomas FR Alabama 11.88
4 V'Alonee Robinson SO Auburn 11.63
5 Brittany Jones SR Tennessee 11.47
6 Kai Selvon SO Auburn 11.42
7 Kimberlyn Duncan JR LSU 10.94
8 Asia Delaney JR South Caroli 11.98
Event 2 Men 100 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Stadium: 9.99 1995 Donovan Bailey, Unattached
SEC Meet: 9.93 2008 Richard Thompson, LSU
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 Justin Scott-Wesley FR Georgia 10.79
3 D'Angelo Cherry SR Miss State 10.32
4 Marcus Rowland JR Auburn 10.25
5 Keenan Brock SO Auburn 10.09
6 Arnez Hardnick JR Tennessee 10.60
7 Justin Christian SR Miss State 10.87
8 Michael DeHaven SR Auburn 10.44
Heat 2 Prelims
2 Leonardo Seymore JR Florida 10.44
3 Reginald Juin SO Tennessee 10.72
4 Jamol James FR Tennessee 10.24
5 Dedric Dukes FR Florida NT
6 Bradley Shields FR Mississippi 10.62
7 Chris Royster SO South Caroli 10.35
8 Aaron Ernest FR LSU 10.15
Heat 3 Prelims
2 Marek Niit JR Arkansas 10.19
3 Trevor Sansone FR LSU 10.43
4 Chris Walker FR South Caroli 10.70
5 Shermund Allsop SO LSU 10.37
6 Damiere Byrd FR South Caroli 10.72
7 Rynell Parson SO LSU NT
8 Michael Granger JR Mississippi 10.17
Heat 4 Prelims
2 Keyth Talley SR LSU 10.28
3 Dushane Farrier SO Alabama 10.48
4 Harry Adams JR Auburn 10.29
5 Joseph Fisher FR Auburn 10.85
6 Ben Mason JR Kentucky 10.86
7 Jeremy Hardy FR Auburn 10.50
8 Isiah Young JR Mississippi 10.08
Event 5 Women 400 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Stadium: 50.83 2002 Allison Beckford, Rice
SEC Meet: 50.63 2001 Miki Barber, South Carolina
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
3 Rachel Werner JR Arkansas 55.27
4 Ashley Harris SR Tennessee 54.66
5 Ocian Archer FR Miss State 56.17
6 Nadonnia Rodriques JR South Caroli 53.67
7 CeCe Williams SR Auburn 53.08
8 Ebony Eutsey SO Florida 52.07
Heat 2 Prelims
3 Julia Petree FR Tennessee 56.40
4 Kristin Bridges SR Mississippi 53.19
5 Chrishuna Williams FR Arkansas 55.06
6 Christal Green FR South Caroli 55.00
7 Siedda Herbert JR LSU 53.59
8 Regina George JR Arkansas 52.05
9 Destiny Lundy FR Mississippi 56.71
Heat 3 Prelims
3 Gwendolyn Flowers JR Arkansas 53.65
4 Dacia Mays SO Alabama 56.21
5 Monica Williams FR Mississippi 55.20
6 Brittany Covington SO Miss State NT
7 Erika Rucker FR South Caroli 53.17
8 Quintunya Chapman FR Georgia 54.92
9 Lanie Whittaker SO Florida 52.06
Heat 4 Prelims
3 Whitney Jones SR Arkansas 52.70
4 Angelica Whaley FR Kentucky 55.77
5 Rebecca Alexander SR LSU 52.52
6 Montene' Speight FR LSU 54.61
7 Martinique Octave JR Tennessee 54.38
8 Julie Nunn FR Kentucky 55.71
Heat 5 Prelims
3 Kendra White FR LSU 55.35
4 Michelle Stegall JR Florida 54.65
5 Jonique Day SR LSU 52.72
6 Latoya McDermott JR LSU 54.16
7 Kanisha Carey JR Miss State 56.02
8 Jody-Ann Muir JR Miss State 52.47
Event 6 Men 400 Meter Dash
===============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Stadium: 44.13 1987 Butch Reynolds, Ohio State
SEC Meet: 44.29 1999 Derek Brew, LSU
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
3 Dante' Oliver SO Mississippi 47.27
4 Jovon Toppin JR Florida 48.66
5 Neil Braddy SO Arkansas 46.03
6 Akheem Gauntlett JR Arkansas 45.65
7 Keith Griffith SO LSU 48.13
8 Varick Tucker SR Tennessee 47.36
Heat 2 Prelims
3 Daundre Barnaby JR Miss State 46.08
4 Eric Winfrey FR South Caroli 47.68
5 Creighton Serrette SO Mississippi 47.96
6 Deaundra Dailey SR Tennessee 48.79
7 Robert Simmons SR LSU 47.01
8 Torrin Lawrence SR Georgia 45.65
Heat 3 Prelims
3 Tony McQuay JR Florida 45.65
4 Montez Griffin SO Mississippi 47.26
5 Randy Patterson SO Miss State 48.01
6 Spencer Ferguson JR Auburn 47.38
7 Riker Hylton SR LSU 46.07
8 Neil Danville SR Auburn 48.68
Heat 4 Prelims
3 Joel Lynch JR Alabama 47.89
4 Chris Foster FR Georgia 47.93
5 Tavaris Tate JR Miss State 45.45
6 Ade Alleyne-Forte SR LSU 46.56
7 Clay Porter SO Auburn 50.04
8 Clayton Gravesande SO South Caroli 46.72
Heat 5 Prelims
3 Nigel Redic SO South Caroli 49.51
4 Andre Carter JR South Caroli 47.72
5 Michael Burris FR Florida 47.94
6 Hugh Graham, Jr FR Florida 46.87
7 Ben Skidmore SR Arkansas 46.50
8 James Harris SO Miss State 45.58
Event 9 Women 1500 Meter Run
===============================================================================
12 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Stadium: 4:09.85 1987 Suzy Favor, Wisconsin
SEC Meet: 4:09.19 2004 Tiffany McWilliams, Mississippi St.
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
1 Keri Wood SO Arkansas 4:22.67
2 Megan Broderick SR Kentucky 4:45.92
3 Haley Cutright FR Mississippi 4:35.20
4 Mandy Perkins JR Florida 4:22.46
5 Agata Strausa SO Florida 4:15.92
6 Elizabeth Altizer SR Tennessee 4:31.46
7 Amber Zimmerman SO Tennessee 4:38.20
8 Hiruni Wijayaratne SO Kentucky 4:38.55
9 Genevieve LaCaze SR Florida 4:16.82
10 Sarah Davis SO Florida 4:35.22
11 Katie Huston SO Miss State 4:31.46
12 Tia Leake SO Mississippi 4:43.41
Heat 2 Prelims
1 Leigh Gilmore JR Alabama 4:30.95
2 Kristen Findley JR Vanderbilt 4:17.45
3 Katy Achtien JR Kentucky 4:43.08
4 Kristen Gillespie SR Arkansas 4:13.33
5 Anne Threlkeld JR Mississippi 4:40.81
6 Elsbeth Denton SO Alabama 4:35.84
7 Megan Wright JR Kentucky 4:34.96
8 Charlene Lipsey JR LSU 4:20.91
9 Laura Carleton JR LSU 4:22.75
10 Hannah Jumper FR Vanderbilt 4:37.34
11 Katlyn Will SO Alabama 4:31.92
12 Patavia Lowery SO Tennessee 4:46.23
Heat 3 Prelims
1 Shelby Hayes SO Florida 4:19.72
2 Allison Peare SO Kentucky 4:27.07
3 Amirah Johnson FR Tennessee 4:41.17
4 Kelsey Kane SR Tennessee 4:33.93
5 Sarah Perry FR Georgia 4:41.53
6 Cory McGee SO Florida 4:12.61
7 Kayleigh Skinner SO Mississippi 4:36.33
8 Kara Slavoski SO Vanderbilt 4:34.12
9 Brittany Sheffey SR Tennessee 4:19.14
10 Dominique Lockhart SR Miss State 4:36.46
11 Carly Hamilton FR Georgia 4:28.54
Event 10 Men 1500 Meter Run
===============================================================================
12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
Stadium: 3:35.30 1981 Sydney Maree, Villanova
SEC Meet: 3:37.29 1999 Seneca Lassiter, Arkansas
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
1 Josh Nadzam SR Kentucky 3:45.10
2 Adam Kahleifeh SO Kentucky 3:50.14
3 Daniel Grass JR Georgia NT
4 Robert Razick JR South Caroli 3:55.07
5 Matt Hillenbrand SO Kentucky 3:47.20
6 Keffri Neal FR Kentucky 3:52.45
7 Juan Sanchez SO Miss State 3:50.06
8 Gary Bradbury SR Alabama 3:44.51
9 Robert Scharold SO Kentucky 3:57.99
10 Kipchirchir Kiptoo SO Mississippi 4:00.46
11 Niklas Buhner SO Auburn 3:47.49
12 Chad Moore FR Miss State 3:57.71
Heat 2 Prelims
1 Oliver Blake SR Alabama 3:58.91
2 Riley Young JR Mississippi 3:49.55
3 Anthony Lieghio JR Arkansas 3:47.71
4 Harsha Torke FR Florida 3:57.60
5 Patrick Rono FR Arkansas 3:46.30
6 Matt Joyner FR Alabama 4:00.08
7 Trent Halasek SR Kentucky 3:51.78
8 Kane Grimster FR Auburn 3:45.48
9 Duncan Phillips SR Arkansas 3:43.14
10 Carson Britton SO Miss State 3:56.74
11 Jeff Sanders SR Auburn 3:50.41
12 Derek Wehunt SO Florida NT
Event 15 Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
9 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Stadium: 12.71 2010 Lolo Jones, Tiger Olympians
SEC Meet: 12.72 1996 Kim Carson, LSU
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 Dannielle Davis FR Auburn 14.38
3 Paige Morton JR Florida 14.40
4 Brittany Hyter SR Arkansas 13.32
5 Ivanique Kemp JR Arkansas 13.20
6 Alexandria Gochenour FR LSU 13.93
7 Erica Bougard FR Miss State 13.96
8 Ugonna Ndu JR Florida 13.66
9 Bianca Blair SR Tennessee 13.65
Heat 2 Prelims
2 Samantha Scarlett FR Auburn 14.07
3 Kasha McDougald FR Tennessee 14.34
4 Keisha Wallace JR Miss State 12.97
5 Shanekia Hall JR LSU 13.33
6 Kaylon Eppinger SR Alabama 13.62
7 Chalese Davis FR South Caroli 13.68
8 Audra Frimpong JR Alabama 13.76
Heat 3 Prelims
2 Kaitlyn Moreau FR LSU 14.29
3 Jasmin Stowers SO LSU 12.92
4 Kayla Parker SO Kentucky 13.72
5 Krystal Bodie SR Auburn 13.45
6 Ashley Favors FR Florida 14.13
7 Racquel Farquharson JR Miss State 13.37
8 Taryn Hartfield FR Mississippi 13.69
Event 16 Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
9 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
Stadium: 13.36 2002 Ron Bramlett, Alabama
SEC Meet: 13.21 2008 Jason Richardson, South Carolina
Name Year School Seed
===============================================================================
Heat 1 Prelims
2 Emanuel Mayers SR Miss State 14.14
3 Caleb Cross JR Arkansas 13.71
4 Andrew Pennington SR Arkansas 14.38
5 William Wynne JR Florida 14.39
6 Eddie Lovett SO Florida 13.54
7 Cory Holman SR Georgia 14.05
Heat 2 Prelims
2 Nathan Arnett JR Miss State 13.99
3 Terry Benson SR Tennessee 14.05
4 Robert Semien FR Mississippi 14.66
5 Brandon Bagley SO Kentucky 14.44
6 Barrett Nugent SR LSU 13.37
7 Kyle Dunn FR Arkansas 14.15
8 Terry Prentice SR Arkansas 14.28
Event 19 Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Stadium: 9:45.94 2002 Michaela Manova, BYU
SEC Meet: 10:13.73 2007 Sarah Madebach, Georgia
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Savannah Kirk FR Georgia 10:55.52
2 Grace Heymsfield SO Arkansas 10:13.41
3 Cali George SR Arkansas 10:22.78
4 Genevieve LaCaze SR Florida 9:55.44
5 Adriana Poole JR Miss State 11:18.51
6 Rebecca Chandler FR Vanderbilt 11:38.95
7 Katie Breathitt JR Mississippi 10:37.59
8 Leslie Boozer JR Georgia 10:24.15
9 Allie Scalf JR Vanderbilt 10:46.97
10 Beatrice Biwott SR South Caroli 10:27.70
11 Stephanie Strasser SO Florida 10:25.32
12 Amira Joseph FR Vanderbilt 11:07.06
13 Gabby Fulton FR Georgia 11:38.79
14 Erika Ramsey FR Georgia 11:10.61
15 Shannon Klenke FR Arkansas 10:44.60
16 Kelsey Breathitt JR Mississippi 11:03.58
Event 20 Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Stadium: 8:22.34 2002 Daniel Lincoln, Arkansas
SEC Meet: 8:31.54 2000 Tim Broe, Alabama
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 David Flynn JR Arkansas 8:49.20
2 Luis Orta JR Kentucky 8:47.52
3 Charlie Sparks SO Georgia 9:27.14
4 Daniel Tobin SR Tennessee 9:21.37
5 Joby Peake SR Auburn 9:26.29
6 Niklas Buhner SO Auburn NT
7 Matt Cleaver SR Georgia 8:42.84
8 Mark Parrish SO Florida 9:01.01
9 John Valentine SO Miss State 9:08.86
10 Tom Gilmartin SR Tennessee 9:15.80
11 Rick Elliott SR Arkansas 8:51.03
Event 27 Women High Jump
===============================================================================
1.67, 1.72, 1.76, 1.80, 1.83, 1.86, up 3cm
Stadium: 6-02.25 1987 Mazel Thomas, Abilene Christian
SEC Meet: 1.86m 2007 Levern Spencer (6-1.25), Georgia
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Makeba Alcide JR Arkansas 1.72m
2 Morgan Jennings FR Auburn 1.70m
3 Joanne Imbert FR Kentucky 1.70m
4 Lynnika Pitts SO LSU 1.75m
5 Postenea Louisjeune SO Alabama 1.75m
6 Alyssa Hall JR Miss State 1.73m
7 Carin Walker SR Georgia 1.75m
8 Pamela Lee FR Mississippi 1.72m
9 Kirsten Hesseltine SO Arkansas 1.75m
10 Sarah Graham FR South Caroli 1.64m
11 Krystle Schade SO Alabama 1.83m
12 Taylor Burke FR Florida 1.79m
13 Saniel Atkinson JR Georgia 1.83m
14 Maya Pressley JR Auburn 1.83m
15 Monica Carney JR Auburn 1.80m
16 Terri-Ann Grant SR Kentucky 1.81m
17 Jeannelle Scheper SO South Caroli 1.77m
18 Ellie Tidman SO Vanderbilt 1.77m
19 Brionne Williams SO Vanderbilt 1.78m
Event 29 Women Pole Vault
===============================================================================
3.77, 3.87, 3.97, 4.07, 4.17, 4.27, 4.37, 4.44
4.50, 4.55, up 5cm
Stadium: 14-02.50 2011 Rachel Laurent, LSU
SEC Meet: 4.61m 2011 Tina Sutej (15-1.50), Arkansas
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Tylar Mangan SO South Caroli 3.40m
2 Alyson Hasty JR Vanderbilt 3.51m
3 Shelby Kennard JR Kentucky 3.60m
4 Claire Spurling SR Florida 3.65m
5 Megan Weller SO Arkansas 3.65m
6 Megan Wall FR South Caroli 3.66m
7 Samantha Stenzel JR Kentucky 3.76m
8 Lacey Sanchez JR LSU 3.78m
9 Natasha Benner FR Arkansas 3.85m
10 Morgan Toone JR Vanderbilt 3.90m
11 Meagan Martin SR Vanderbilt 3.91m
12 Rachel Laurent SR LSU 4.26m
13 Linda Hadfield SO Tennessee 4.07m
14 Petra Olsen SO South Caroli 4.07m
15 Morgann Leleux FR Georgia 4.37m
16 Tina Sutej SR Arkansas 4.55m
17 Tara Diebold SR Arkansas 4.15m
18 Neal Tisher JR Mississippi 4.14m
19 Alexis Paine FR Alabama 4.10m
20 Danielle Nowell SO Arkansas 4.05m
Event 31 Women Long Jump
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
East Pit (Closest to Gold Track)
Stadium: 22-09.25 1987 Sheila Echols, LSU
SEC Meet: 6.84m 2008 Brittney Reese (22-5.25), Ole Miss
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Lynnika Pitts SO LSU 5.42m
2 Ebony Brinker FR Miss State 5.78m
3 Shari Russell FR Mississippi 5.47m
4 Kasha McDougald FR Tennessee 5.54m
5 Chalese Davis FR South Caroli 5.79m
6 Kayla Parker SO Kentucky 5.71m
7 Allegra Wells SO Mississippi 5.61m
8 Jazmen Townsend SO Tennessee ND
9 Shannon Spence FR Mississippi 5.54m
10 Aria Gaines SR Mississippi ND
Flight 2 Finals
1 Whitney Jones SR Arkansas 5.97m
2 Sojourner Ewing JR Miss State 5.79m
3 Ciarra Brewer FR Florida 5.89m
4 Rochelle Farquharson SO Miss State 6.01m
5 Tamara Myers FR Arkansas 5.87m
6 Marci Morman JR Mississippi 5.95m
7 Cheslie Kryst JR South Caroli 5.83m
8 Makeba Alcide JR Arkansas 5.85m
9 Carin Walker SR Georgia 5.93m
Flight 3 Finals
1 Erica Bougard FR Miss State 6.12m
2 Lorraine Graham SO Florida 6.20m
3 Rachel Jenkins SR Mississippi 6.25m
4 Brittany Porter JR LSU 6.22m
5 Deonna Walton JR Mississippi 6.08m
6 Daniela Griffin SR Florida 6.25m
7 Kia Jackson JR Tennessee 6.03m
8 V'Alonee Robinson SO Auburn 6.08m
9 Ellen Wortham SR Tennessee 6.09m
Event 32 Men Long Jump
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
West Pit (Closest to Oval)
Stadium: 27-10.25 2000 Melvin Lister, Arkansas
SEC Meet: 8.49m 1992 Melvin Lister (27-10.25), Arkansas
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Raymond Higgs SO Arkansas ND
2 Tyler Anderson FR Tennessee 7.34m
3 Morrie Turner JR Miss State 7.08m
4 Earnest Green SR LSU 7.22m
5 Cameron Holt FR Auburn 7.14m
6 Dorian Johnson JR South Caroli 6.97m
7 Omar Craddock JR Florida 7.24m
8 Terence Boyd FR Kentucky 7.43m
9 Jourdan Battiste SO Alabama 6.62m
10 Auston Chen FR Arkansas 7.33m
11 Tevarus Christian SR Miss State ND
Flight 2 Finals
1 Ricky Robertson JR Mississippi 7.64m
2 Kyron Blaise SR LSU 7.48m
3 Jarrett Samuels FR Miss State 7.98m
4 Jarrod Hutchen JR South Caroli 7.97m
5 Desmond Brown JR Tennessee 7.47m
6 Damar Forbes JR LSU 7.93m
7 Kamal Fuller SO Alabama 7.66m
8 Marquis Dendy FR Florida 7.68m
9 Caleb Lee SR Mississippi 7.52m
Event 36 Men Discus Throw
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
Stadium: 208-06 1985 Mike Buncic, Kentucky
SEC Meet: 65.13m 1985 Mike Buncic (213-9), Kentucky
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Ed Wesela SR Miss State 51.34m
2 Daniel Obioha SO LSU 48.68m
3 Jeremy Tuttle FR LSU 45.74m
4 Louis Day JR South Caroli 44.74m
5 Justin Holmes SR Arkansas 48.88m
6 Ray Drew FR Georgia 51.90m
7 Justin Welch SO Georgia 49.74m
8 Chris Campbell SR South Caroli 44.80m
Flight 2 Finals
1 Petr Novotny JR Georgia 53.35m
2 Burke McCarty SO Georgia 55.11m
3 Rodney Brown FR LSU 58.12m
4 Isiah Kent SO Kentucky 52.29m
5 Andrew Evans SO Kentucky 57.56m
6 Matthew Hoty FR Tennessee 52.21m
7 Stephen Saenz SO Auburn 53.63m
8 Marcus Popenfoose SO Auburn 52.38m
9 Tavis Bailey FR Tennessee 53.87m
Event 39 Women Javelin Throw
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
Stadium: 198-05 1989 Laverne Eve, Bahamas
SEC Meet: 55.10m 2000 Emily Carlsten (180-9), Florida
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Brittany Harrell SO Florida 38.93m
2 Katherine Dresch SO Tennessee 39.64m
3 Mary Nall SO Mississippi 39.61m
4 Nia Barnes FR Alabama 40.75m
5 Bekah Hoppis SO Alabama 41.98m
6 Fabia McDonald SO Mississippi 40.39m
7 Neal Tisher JR Mississippi 42.82m
8 Allison Updike FR Georgia 50.91m
9 Colleen Felix JR Georgia 44.66m
10 Brittany Hines SO Alabama 42.51m
11 Emily Laurence SO South Caroli 43.78m
12 Annie Simoneaux SO LSU 47.07m
Event 41 Women Shot Put
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
Stadium: 59-02 1983 Meg Richie, Arizona
SEC Meet: 18.05m 2009 Mariam Kevkhishvili (59-2.75), Florida
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Anna McCloskey FR Auburn 12.71m
2 Favian Cowards SR Miss State 12.47m
3 Eve Machovec SR Georgia 13.98m
4 Stacee Roberts SR South Caroli 14.69m
5 Aslynn Halvorson SO Tennessee 14.43m
6 Jennifer Svoboda SR Kentucky 15.46m
7 Breanna Radford JR South Caroli 15.79m
8 Kaysee Sullivan FR South Caroli 14.80m
9 Annie Alexander SR Tennessee 17.31m
10 Tori Bliss FR LSU 15.12m
11 Katie Vuckovich SR South Caroli 14.98m
12 Hilenn James SO Georgia 15.84m
Event 11 Women 5000 Meter Run
===============================================================================
Stadium: 15:46.00 1987 Anne Schweitzer, Texas
SEC Meet: 15:59.47 1990 Valerie McGovern, Kentucky
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Kristen Smith JR Vanderbilt 16:21.22
2 Andrea Torske JR Alabama 16:44.26
3 Dominique Scott FR Arkansas 16:12.69
4 Kristen Gillespie SR Arkansas 15:48.91
5 Alexa Rogers SR Vanderbilt 16:26.46
6 Kristie Krueger JR Georgia 16:00.66
7 Laura Carleton JR LSU 16:28.08
8 Kelsey Johnson JR Alabama 17:06.94
9 Diane Robison FR Arkansas 16:50.16
10 Callie Cooper JR Florida 16:47.67
11 Katie Breathitt JR Mississippi 16:55.49
12 Allie Scalf JR Vanderbilt 16:39.77
13 Kaitlin Flattmann FR Arkansas 16:30.90
14 Kayleigh Skinner SO Mississippi 17:06.16
15 Grace Orders FR Vanderbilt 16:48.87
16 Logan Waites SR Mississippi 16:48.64
17 Morgan Van Gorder SR Georgia 17:01.32
18 Kayla Lampe FR South Caroli 17:05.85
19 Elizabeth Briasco SO Auburn 17:35.66
20 Sarah Gilmore JR Alabama 17:42.79
21 Erin Fondren FR Auburn 17:36.98
22 Jodie McGuff FR Miss State 17:40.86
23 Genevieve LaCaze SR Florida NT
24 Palee Myrex SO Alabama 17:43.82
25 Abbie Robinson SR Georgia 17:44.08
26 Katlyn Will SO Alabama 17:08.08
27 Dominique Lockhart SR Miss State NT
28 Claire Benjamin FR Vanderbilt 17:52.32
29 Alissa Fisher FR Auburn NT
30 Agata Strausa SO Florida NT
31 Leigh-Ann Naccari SO LSU 17:48.69
32 Adriana Poole JR Miss State 17:56.02
33 Hiruni Wijayaratne SO Kentucky 17:57.47
34 Florence Ngetich SO Florida NT
35 Kelsey Breathitt JR Mississippi 17:44.67
36 Stephanie Strasser SO Florida NT
37 Amber Zimmerman SO Tennessee NT
38 Anne Threlkeld JR Mississippi NT
39 Brittany Sheffey SR Tennessee NT
40 Cali George SR Arkansas NT
41 Beatrice Biwott SR South Caroli NT
42 Kelsey Kane SR Tennessee NT
43 Leigh Gilmore JR Alabama NT
44 Katie Huston SO Miss State NT
45 Elsbeth Denton SO Alabama NT
46 Leslie Boozer JR Georgia NT
47 Jordan White JR Vanderbilt NT
48 Grace Heymsfield SO Arkansas NT
49 Kristen Findley JR Vanderbilt NT
Event 12 Men 5000 Meter Run
===============================================================================
Stadium: 13:38.94 1981 Suleiman Nyambui, UTEP
SEC Meet: 13:41.04 2003 Allistair Cragg, Arkansas
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Lane Boyer SR Arkansas 14:07.85
2 Brandon Lord SO Georgia 14:03.33
3 Cameron Efurd JR Arkansas 14:26.37
4 Luke Baker SO Georgia 14:49.84
5 Chris Bodary SR Tennessee 14:23.08
6 Josh Izewski JR Florida 14:02.57
7 Cameron Vernier SO Miss State 14:37.75
8 Luis Orta JR Kentucky 14:09.47
9 Tom Gilmartin SR Tennessee 14:52.25
10 Niklas Buhner SO Auburn 14:25.64
11 Walter Luttrell JR Kentucky 14:11.79
12 Cullen Doody SR LSU 14:48.07
13 Solomon Haile SO Arkansas 14:09.81
14 J P Hackney SR Georgia 14:49.27
15 Austin Duckworth JR Alabama 14:37.76
16 Kyle James JR Georgia 14:56.00
17 Brian Detweiler JR Georgia 14:47.03
18 Riley Young JR Mississippi NT
19 Joby Peake SR Auburn 15:07.30
20 Stephen Derlath FR Tennessee 14:57.59
21 Carson Britton SO Miss State NT
22 Philip Johnson JR Miss State 14:57.26
23 Stacey Eden SO Kentucky 14:57.84
24 Matt Cleaver SR Georgia NT
25 Nathan Corder JR Alabama 15:12.31
26 Robert Razick JR South Caroli 15:06.12
27 JL Hines FR Florida NT
28 Kipchirchir Kiptoo SO Mississippi 15:30.51
29 Adam Lenz SR Miss State 15:14.58
30 Samuel Mueller SO Auburn 15:26.58
31 Daniel Tobin SR Tennessee NT
32 Matt Joyner FR Alabama NT
33 Griffin Jaworski FR Auburn 15:00.32
34 John Valentine SO Miss State 14:53.09
35 Jeff Sanders SR Auburn NT
36 Chad Moore FR Miss State NT
37 Eric Fernandez JR Arkansas NT
38 Mark Parrish SO Florida NT
39 David Flynn JR Arkansas NT
40 Gary Bradbury SR Alabama NT
41 Eddie Garcia FR Florida NT
42 Rick Elliott SR Arkansas NT
43 Kane Grimster FR Auburn NT
44 Josh Nadzam SR Kentucky NT
45 Adam Kahleifeh SO Kentucky NT
46 Matt Hillenbrand SO Kentucky NT
47 Charlie Sparks SO Georgia NT
48 Juan Sanchez SO Miss State NT
Event 21 Women 4x100 Meter Relay
===============================================================================
Stadium: 42.84 2008 LSU, LSU
SEC Meet: 42.80 2008 LSU, LSU
Morris, Henry, Broaddus, Baptiste
School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
4 South Carolina 'A' 45.68
5 Kentucky 'A' 45.28
6 Miss State 'A' 45.66
7 Alabama 'A' 46.01
Section 2 Timed Finals
3 Tennessee 'A' 44.44
4 Arkansas 'A' 44.01
5 Lsu 'A' 42.99
6 Florida 'A' 43.99
7 Auburn 'A' 44.14
8 Mississippi 'A' 45.19
Event 22 Men 4x100 Meter Relay
===============================================================================
Stadium: 38.32 2002 LSU, LSU
SEC Meet: 38.53 2011 Florida, Florida
Lovett, Taylor, Wilks, Demps
School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
4 Tennessee 'A' 40.09
5 Mississippi 'A' 39.90
6 South Carolina 'A' 39.92
7 Alabama 'A' 40.51
Section 2 Timed Finals
3 Lsu 'A' 39.54
4 Miss State 'A' 39.17
5 Auburn 'A' 38.30
6 Florida 'A' 38.67
7 Arkansas 'A' 39.42
8 Georgia 'A' 39.71
Event 23 Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Stadium: 3:26.46 2002 South Carolina, South Carolina
SEC Meet: 3:27.04 2004 LSU, LSU
Davy, Bernard-Thomas, Hall, Regis
School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
5 Alabama 'A' 3:43.86
6 Georgia 'A' 3:46.61
Section 2 Timed Finals
1 Auburn 'A' 3:42.99
2 Tennessee 'A' 3:39.37
3 Mississippi 'A' 3:36.69
4 Arkansas 'A' 3:33.94
5 Lsu 'A' 3:30.42
6 Florida 'A' 3:31.03
7 South Carolina 'A' 3:35.84
8 Miss State 'A' 3:38.57
9 Kentucky 'A' 3:41.20
Event 24 Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Stadium: 3:00.55 1987 UCLA, UCLA
SEC Meet: 3:02.23 2005 Florida, Florida
Clarke, Witherspoon, Middleton, Clement
School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
5 Tennessee 'A' 3:10.97
6 Kentucky 'A' NT
Section 2 Timed Finals
1 Alabama 'A' 3:09.68
2 Auburn 'A' 3:08.95
3 Georgia 'A' 3:06.08
4 Miss State 'A' 3:03.12
5 Florida 'A' 3:02.41
6 Arkansas 'A' 3:02.47
7 Lsu 'A' 3:03.20
8 Mississippi 'A' 3:08.01
9 South Carolina 'A' 3:09.41
Event 28 Men High Jump
===============================================================================
2.02, 2.07, 2.11, 2.15, 2.19, 2.22, 2.25 up 3cm
Stadium: 7-05.75 1987 Tom Smith, Illinois St.
SEC Meet: 2.29m 2011 Ricky Robertson (7-6), Ole Miss
SEC Meet: 2.29m 2007 Donal Thomas (7-6), Auburn
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Frankie Hammond SR Florida NH
2 Raymond Higgs SO Arkansas NH
3 Cory Holman SR Georgia 2.01m
4 Gunnar Nixon FR Arkansas 2.03m
5 William LeBlanc FR LSU 2.05m
6 Josh Tucker SR Miss State 2.05m
7 Garrett Scantling FR Georgia 2.07m
8 David Wilkins JR South Caroli 2.08m
9 Malcolm Davis FR Mississippi 2.08m
10 Brede Ellingsen JR Arkansas 2.14m
11 James Harris SO Miss State 2.12m
12 Marcus Jackson SO Miss State 2.20m
13 Ricky Robertson JR Mississippi 2.32m
14 Dwayne Golbek SO Arkansas 2.15m
15 DJ Smith SO Auburn 2.23m
16 Tyler Campbell JR Alabama 2.16m
17 Noah Kittelson SO Arkansas 2.17m
18 Dwight Barbiasz JR Florida 2.10m
Event 30 Men Pole Vault
===============================================================================
4.90, 5.00, 5.10, 5.20, 5.30, 5.40, 5.50,
5.56, 5.62, 5.67, 5.72, 5.77 up 5cm
Stadium: 18-09.25 2007 Russ Buller, Tiger Olympians
SEC Meet: 5.79m 1994 Lawrence Johnson (19-0.25), Tennessee
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Jason Anderson SR Mississippi 4.57m
2 John Bourgeouis FR Miss State 4.75m
3 Patrick Johnson JR Miss State 4.80m
4 Michael Ayers SR Georgia 4.88m
5 Cameron Meyer FR Georgia 4.88m
6 Nick Farrell SO Auburn 4.95m
7 Jaora Johnson JR LSU 4.97m
8 Max Lang JR Florida 5.00m
9 Kevin Lazas SO Arkansas 5.00m
10 Joseph Caraway JR LSU 5.09m
11 John Smith SR Georgia 5.18m
12 Matt Shuler SR South Caroli 5.26m
13 Thomas Reinecke JR LSU 5.30m
14 Andrew Irwin FR Arkansas 5.60m
15 Robert Rasnick SR Tennessee 5.30m
16 Chase Brannon SO Tennessee 5.20m
17 Caleb Ebbets SO Georgia 5.32m
18 Andreas Duplantis FR LSU 5.19m
19 Sam Kendricks FR Mississippi 5.46m
20 Marvin Reitze SR South Caroli 5.51m
Event 33 Women Triple Jump
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
East Pit (Closest to Gold Track)
Stadium: 46-02.75 2000 Suzette Lee, Unattached
SEC Meet: 13.99m 1996 Suzette Lee (45-10.75), LSU
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Nicole Charley SO Auburn 12.17m
2 Erica Bougard FR Miss State ND
3 Amalie Skage SO Arkansas 11.69m
4 Rochelle Farquharson SO Miss State 11.66m
5 Brittany Porter JR LSU ND
6 Ebony Brinker FR Miss State 12.16m
7 Siobhan Ford-Holland FR Auburn 12.25m
8 Tamara Myers FR Arkansas 12.29m
9 Allison Outerbridge SO Tennessee 12.33m
10 Shannon Spence FR Mississippi 11.41m
11 Cheslie Kryst JR South Caroli 11.90m
12 Lynnika Pitts SO LSU 11.97m
Flight 2 Finals
1 Saniel Atkinson JR Georgia 12.55m
2 Marci Morman JR Mississippi 12.85m
3 Radiance Basden SR South Caroli 12.93m
4 Colleen Felix JR Georgia 13.13m
5 Maria Augutis JR Georgia 12.42m
6 Aria Gaines SR Mississippi 12.87m
7 Ciarra Brewer FR Florida 13.12m
8 Merilyn Uudmae FR Alabama 12.37m
9 Chloe Hetherton SO Alabama 12.67m
Event 34 Men Triple Jump
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
West Pit (Closest to Oval)
Stadium: 56-10.75 2002 Walter Davis, LSU
SEC Meet: 17.15m 2011 Christian Taylor (56-3.25), Florida
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Earnest Green SR LSU ND
2 Marquis Dendy FR Florida 15.15m
3 Damar Forbes JR LSU ND
4 Dorian Johnson JR South Caroli 15.14m
5 Tyler Anderson FR Tennessee 14.30m
Flight 2 Finals
1 Jason Harper SO Miss State 15.61m
2 Aaron LaGarde SR Georgia 15.74m
3 Terence Boyd FR Kentucky 15.25m
4 Kyron Blaise SR LSU 16.53m
5 Warrick Campbell SO Alabama 15.23m
6 Omar Craddock JR Florida 16.71m
7 Morris Kersh JR Mississippi 15.54m
8 Ricky Robertson JR Mississippi 16.21m
9 Kentrell Sanders SO Mississippi 15.91m
Event 35 Women Discus Throw
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
Stadium: 204-04 1983 Meg Richie, Arizona
SEC Meet: 59.23m 1994 Danyel Mitchell (194-4), LSU
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Manuela Burtsher FR Florida 42.98m
2 Megan Rayford FR Miss State 43.93m
3 Victoria Bernardo FR Auburn 39.95m
4 Tori Bliss FR LSU 45.56m
5 Favian Cowards SR Miss State 41.14m
6 Eve Machovec SR Georgia 45.14m
Flight 2 Finals
1 Jessie Harrison JR Tennessee 48.35m
2 Brieanna Kennedy SR LSU 49.83m
3 Hilenn James SO Georgia 54.97m
4 Annie Alexander SR Tennessee 55.45m
5 Ashley Miller JR Florida 51.39m
6 Kaitlin Davis JR Florida 49.26m
7 Samia Stokes SR LSU 52.73m
8 Jennifer Svoboda SR Kentucky 47.02m
9 Aslynn Halvorson SO Tennessee 49.48m
Event 40 Men Javelin Throw
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
Stadium: 264-05 1998 Andreas Linden, Unattached
SEC Meet: 79.65m 2009 Chris Hill (261-4), Georgia
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Michael Dekich JR Auburn 58.32m
2 Austin Britton FR Miss State 57.64m
3 Tyler Kennedy JR Auburn 60.89m
4 Ben Lapane SO Mississippi 63.92m
5 Philip LeBlanc SO LSU 63.42m
6 Lucas Hadden JR Tennessee 61.47m
Flight 2 Finals
1 Ryan Roubion SR LSU 65.35m
2 Stipe Zunic SO Florida 77.89m
3 Raymond Dykstra FR Kentucky 75.41m
4 Aaron Moore SR LSU 69.31m
5 Luke Laird SR Arkansas 63.97m
6 Joshua Suttmeier FR South Caroli 68.64m
7 Brian Moore SR Georgia 74.30m
8 Jeremy Tuttle FR LSU 65.56m
9 Braydon Anderson SO Georgia 67.80m
Event 42 Men Shot Put
===============================================================================
Top 9 Plus Ties Advance to Finals
Stadium: 70-10.50 2002 Janus Robberts, SMU
SEC Meet: 21.46m 1995 Brett Noon (70-5.25)
Name Year School Seed Mark
===============================================================================
Flight 1 Finals
1 Justin Holmes SR Arkansas 14.87m
2 Hunter Joyer FR Florida 14.89m
3 Isiah Kent SO Kentucky 15.66m
4 Tavis Bailey FR Tennessee 15.75m
Flight 2 Finals
1 Louis Day JR South Caroli 16.99m
2 Brad Szypka FR Kentucky 16.62m
3 Ed Wesela SR Miss State 17.93m
4 Stephen Saenz SO Auburn 19.29m
5 Matthew Hoty FR Tennessee 18.23m
6 Caleb Whitener SO Georgia 18.89m
7 Rodney Brown FR LSU 16.07m
8 Marcus Popenfoose SO Auburn 17.68m
9 Petr Novotny JR Georgia 17.00m
|